Между 25 и 30 ноември 2015 г. в Плевен се проведе първият международен фестивал на китарата в България - Pleven Guitar Festival. Фестивалът събра на едно място утвърдени изпълнители на класическа китара и участници до 18-годишна възраст от различни точки на света. Николай Михайлов, идеолог и основен организатор на събитието, с интервю за Studio 84 Art & Motion.
Разкажи ни повече за фестивала – какви събития включваше, колко деца и младежи взеха участие и от кои държави, кои музиканти бяха сред гостите ви?
Първи международен фестивал на китарата Плевен 2015 протече в продължение на пет фестивални дни, изпълнени с музика и вдъхновение oт изкуството на класическата китара. Програмата включваше международен конкурс, майсторски класове, лютиерски форуми, лекции, презентации и вълнуващи концерти, в които се включиха 150 участници от Австрия, България, Гърция, Кипър, Македония, Полша, Румъния, Сърбия, Турция, Украйна, Франция, Хърватия, Черна гора, Швейцария, Босна и Херцеговина.
Специализираните майсторски класове по класическа китара проведоха изявени преподаватели и концертиращи инструменталисти като Нено Мунитич, Ливиу Георгеску, Дарко Багески, Росен Балкански, Стела Митева-Динкова и Екатерина Икономова.
Без съмнение цялостната атмосфера на фестивала не би могла да бъде толкова топла и вдъхновяваща без концертните вечери. Имахме удоволствието да чуем рецитал с изпълнения на творби от българския композитор Росен Балкански, някои от които звучаха премиерно за България. Рецитал изнесе и Зоран Анич, а след него банда ''Дел Падре'' взриви публиката с фламенко ритми и кубински аромат. Последваха и изпълнения на Георги Василев /България-Швейцария/, Боян Дойчев и Стела Митева-Динкова, които ни срещнаха с друг поглед към класическата китара – музикалното общуване и съпреживяване.
Важна част от Плевенския китарен фестивал бе и възможността на участниците да се докоснат до професионални инструменти. За целта гости на събитието присъстваха лютиерите Славко Мърдалч /Босна и Херцеговина/; Андрей Оприсан /Румъния/; Христо Георгиев, Боян Матев и Румен Тодоров – България.
Фестивалът успя да се превърне във вълнуващ музикален празник за душата, изкуството и вдъхновението – цели, към които се бяхме насочили. Създадоха се важни творчески взаимоотношения, приятелства и обогатяване, вследствие на междукултурния обмен.

Защо реши да организираш такъв фестивал? Защо точно в Плевен?
Плевен е моят роден град. Когато започнах да се занимавам с китарното изкуство, в града нямаше дори паралелка в музикалното училище, където да се изучава този предмет. Ходейки всяка седмица по два пъти до София за уроци се зарекох, че един ден ще се завърна и ще създам нормални условия за изучаване на класическа китара. Така фестивалът се превърна в моя детска мечта, която с годините ставаше все по-голяма и неудържима.
При организацията на подобно събитие човек неизменно се сблъсква с трудности и пречки. Изправи ли се ти пред такива и ако да, как успя да ги преодолееш?
Всяко начало е трудно. За мен тайната на успеха се крие в това човек никога да не се отказва или предава. Трудностите са неизменна част от всяко начинание, но ни правят по-зрели и по-силни. Не трябва да се плашим от тях и, както казва мой много добър приятел - „нека не се поддаваме на емоциите“. Ако имаме добър екип, всичко е преодолимо. За мен няма невъзможни неща.
Предстои ли второ издание на фестивала? Какви са плановете ти за развитие на събитието?
Второто издание ще се проведе от 30 ноември до 4 декември тази година. Целта ми е фестивалът да се превърне в ежегодно разрастващо се културно събитие за град Плевен като пресечна точка на eвропейската карта и не на последно място - платформа, която дава възможност за развитие на младите музиканти. Влиянието, което виждам у децата е наистина уникално - те стават много по-мотивирани и отговорни към това, с което се занимават.
Самият ти си завършил НМА „Проф. П. В.“ – гр. София, в класа по китара на Росен Балкански с магистърска степен. Какво те накара да започнеш да свириш на китара?
Наистина не знам. Това е вътрешно чувство. Никой не ме е подтиквал да се занимавам с класическа музика. Напротив – всички се опитваха да ми говорят, че не е разумно с оглед на трудното влизане в академията и последващата реализация. Аз самият знаех, че това е моето призвание.
По какъв начин те разви свиренето на китара? Какви качества мислиш си придобил през годините благодарение на заниманията ти с музика?
Музиката те прави по-креативен, мислещ, отговорен, сдържан, разумен, смел. Кара те да взимаш бързо важни решения, учи те да работиш в екип, да обичаш себе си и околните, да се радваш на малките неща. Започваш да виждаш много неща, които преди това не си забелязвал – природа, жестове, възприятия. Уникално е!!!
От 2011 г. си преподавател по класическа китара, камерна музика и музикални ансамбли в Национално училище по изкуствата „Панайот Пипков“ в Плевен. Защо реши да се отдадеш на преподаването?
Не съм решил. Просто стана. Определно обаче професията много ми харесва. Никога преди това не съм си мислил, че ще бъда преподавател.
