В търсене на упражнения, които да обогатят физическите ви тренировки, вероятно сте попадали на стари снимки на хора, трениращи с дървени бухалки с различни размери. Ако сте се питали какви са тези чудновати предмети и с каква цел някакви здравеняци ги въртят, сега сте на път да научите отговорите на тези въпроси.
Практиката на използване на дървени бухалки като уреди за физическа тренировка води началото си от древните персийски бойци pehlwani. За да се подготвят за битки и да укрепят ръцете и торса си, бойците са се упражнявали с големи, военни бухалки. Идеята за обучение на войници чрез упражнения с дървени бухалки като метод за подобряване на сила, ловкост, баланс и физически способности се разпространява и в Иран, Индия, Пакистан и Афганистан.
През 19 век британските войници, базирани в Индия, наблюдавайки колко плавно и свободно се движат трениращите борци и забелязвайки, че в движенията им се включват всички мускулни групи, заимстват упражненията с въртене на бухалки и ги пренасят в Англия. За да изглеждат по-съвременно, те модифицират формата на бухалките. Изработват ги във форма, приличаща на кегли за боулинг и ги наричат Indian Clubs. Тренировките с индийски бухалки стават невероятно популярни за Викторианската физическа култура, превръщат се дори в мания в средата на 19-ти век и така се разпространяват в цяла Европа. Войници, мъже и дори жени и деца започват да се упражняват с удоволствие.
В САЩ тренировките с индийски бухалки се пренасят заедно с германските емигранти в средата на 19ти век. Няколко ентусиасти на тема масова физическа култура разказват вдъхновено за безкрайните ползи от тренировките с индийски бухалки и намират сред американската общественост широк прием. Упражненията били включени в американската армия като част от основното физическо обучение на войниците по време на Първата световна война. Децата в училище също често взимали участие в съставянето на хореографии с индийски бухалки, не толкова за развиване на физически качества, колкото за шоу. В края на 19-ти век атлетите стават толкова запалени, че въртенето на индийски бухалки дори бива обявено за официален спорт на олимпийските игри през 1904г.
Индийските бухалки продължават широко да се използват в спортните зали и в лагери за военна подготовка до 1930 г и след това постепенно губят популярност, като отстъпват на други масови спортни забавления като баскетбол, бейзбол и футбол.
През последното десетилетие на 20-ти век тренировките с индийски бухалки преживяват възраждане, особено сред занимаващите се с бойни изкуства, поради ползите от укрепване на раменните стави и не само. Все повече лекари, физиотерапевти и кинезитерапевти ги препоръчват с цел превенция и рехабилитация на травми.
Днес индийските бухалки се изработват от пластмаса или дърво с различна тежест, най-често между 1кг и 2 кг, и се подбират в зависимост от индивидуалната сила и възможности на практикуващия.
Какви са ползите от тренировките с индийски бухалки?
Въртенето на индийски бухалки може да бъде описано като кръгова тренировка с тежести, която упражнява рамото, китката и лакътя по начини, които са невъзможни при традиционните тренировки с тежести. Укрепва мускулите и сухожилията, развива гъвкавостта и разширява обхвата на движение на ставите, като значително намалява риска от бъдещи травми. При пациенти, които се занимават с въртене на бухалки, се наблюдава по-бързо възстановяване на изходната сила и гъвкавост. Правилното изпълнение на движенията може да подобри биомеханиката на цялото тяло и това дори да доведе до постепенно елиминиране на гръбначни изкривявания като кифоза, хипер кифоза и сколиоза.
Рамо, сила и гъвкавост.
Тук може би се забелязва най-голямата полза от тренировката с Indian Clubs. Както е известно, раменната става има широк обхват на движение. За съжаление повечето силови упражнения, насочени за заздравяване на рамото, имат ограничен обхват на движение. Въртенето на индийските бухалки гарантира, че работата на раменната става покрива нейния пълен обхват на движение. Изместеният център на тежестта и инерционният момент, който се използва, елиминират прекомерното натоварване на ставата. Бухалката не се повдига, а се залюлява. Ако практикувате спорт, който изисква силни, гъвкави рамене и лакти като бейзбол, бойни изкуства, тенис, със сигурност ще имате голяма полза от такава тренировка.
Здрав хват и сила на предмишницата.
Изместеният център на тежестта, който се намира в края на дръжката изисква достатъчно силна предмишница. Освен това, за да не излетят бухалките, докато изпълнявате упражненията е необходим наистина здрав хват.